Wełniane swetry. Dlaczego warto w nie inwestować?

Które słowo lepiej pasowałoby do Twojej szafy – jakość czy ilość? Bo jeśli masz w szafie ciuchy kupione dawno temu a mają one jeszcze metki to wiedz, że właśnie jednej małej Paulince opadły ręce ; ). Od dłuższego czasu bardziej świadomie wydaję pieniądze jeśli chodzi o ubrania, wierzę, że „mniej znaczy więcej” i warto postawić na jakość. Dzisiaj, mając trzysta złotych w portfelu wolę dołożyć pięćdziesiąt i kupić jeden porządny sweter niż dwa uszyte z poliestru, czyli bądź co bądź z plastikowej butelki. Zauważyłam, że wydając na ubranie większe pieniądze bardziej o nie dbam, a nie mając ich zbyt wiele nie uprawiam powszechnego konsumpcjonizmu, szafa nie pęka w szwach – wybieram klasyki, które posłużą mi kilka sezonów i zawsze będą mi się podobać. Wiesz kiedy najczęściej mówi się „nie mam się w co ubrać”? Wtedy kiedy, paradoksalnie, masz w szafie za dużo ciuchów! Wełniane swetry są o wiele cieplejsze niż te plastikowe, odprowadzają wilgoć, skóra lepiej oddycha i nie pochłaniają zapachów. Nie musisz kupować swetra w 100% wełnianego, spokojnie może to być mieszanka z poliamidem, ale oczywiście z przewagą wełny. Nigdy nie pozbędziemy się plastiku z szafy, ale powoli, małymi krokami możemy go ograniczyć zamieniając go na naturalne, wysokogatunkowe tkaniny.

click for english

Which word suits your wardrobe better – quality or quantity? If you have clothes which you have bought a long time ago and they still have tags – I’m done ; ). For quite a long time now I am more aware when it comes to spending money on clothes, I believe that „less is more” and that quality is priority. Today, having 300 zloty in my wallet I would rather add 50 zloty and buy one solid sweater that buying two made of polyester – which are actually made of a plastic bottle. I have notived that when I spend more money on a piece of clothing I take care of it more, and not having them a lot my wardrobe is not bursting at the seams – I pick classics for a couple of seasons. Do you know when people say: „I haven’t got anything to wear”? Ironical, when they have too much clothes! Woolen sweaters are much more warmer that those made of polyester, thay are hygroscopic, skin breath better and they do not absorb smell. You do not have to buy 100% wollen sweater, it can be a mix of polyamid and wool, but with dominace of wool. We will never get rid of plastic from our wardrobe, but slowly with small steps we can reduce it by changing it for natural, high-quality materials.

 

 

15 thoughts on “Wełniane swetry. Dlaczego warto w nie inwestować?”

  1. Dla mnie 350 zl za sweter to przerażająca kwota. Kupuję o wiele tańsze rzeczy, staram się wybierać te z bawełny i w miarę przyjemnych dla skóry materiałów/tkanin, ale poliestru etc czasem się nie uniknie. I mimo, że są to swetry z sieciówek, wiele z nich służy mi przez minimum parę (jeśli nie paręnaście) lat. O każdy dbam, nieważne ile kosztował. A jeśli się znudzi, trafia w ręce młodszych kuzynek lub na vinted. Nie pamiętam, żeby któryś wylądował w koszu 🙂

  2. Piękne swetry <3 I masz rację, ja podjęłam niedawno decyzję, że nie kupuję już w sieciówkach, a jedynie w second-handach – kwestia środowiska, ekonomii i ogólnie świadomości tego, jak wielkie korporacje wyzyskują ludzi. W lumpeksach można znaleźć świetnej jakości swetry za niewielkie pieniądze, często właśnie wełniane 🙂

  3. Osobiście bardzo lubię wełniane swetry, nie mam ich wiele. Jednak jak już kupię, to się przywiązuję na długo i ciężko mi się z nim rozstac. Lubię inwestowac w jeden, ale dobry gatunkowo wełniany sweter. Po sh też buszuję, czasami można znaleźc prawdziwą perełkę.

  4. Ze względu na weganizm to kompeltnie nie dla mnie rozwiązania. JEdnak kiedy jeszcze nie byłam weganką, rzeczywiście stawiałam na wełnę…Nadal zresztą mam wełniane swetry, bo mają się świetnie i nie ma sensu ich wyrzucać, jednak nie dopukuje już nowych. Jest wiele alternatyw, które zachowują się podobnie jak wełna, a nie krzywdzimy zwierząt 🙂 Dla mnie tak rozwiązania to zawsze wygrana-wygrana:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *